Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Organisation och ledning

Foto: Fredrik Andersson

Fredrika Bremergymnasiet är en skola och ett rektorsområde. Rektor har det huvudsakliga och övergripande ansvaret för hela verksamheten. Skolan är indelad i verksamhetsområden där varje område leds av en biträdande rektor som under rektors ledning har ansvar för utbildning, elevärenden, personal och ekonomi inom sitt område.

Lärarna är organiserade i arbetslag kring gemensamma elever. Varje arbetslag leds av biträdande rektor med stöttning av en programsamordnare. Biträdande rektorer ansvarar för arbetslagets elever och för pedagogisk utveckling. Organisationen bygger på övertygelsen att undervisning av gemensamma elever är den viktigaste grunden för lärares samarbete.

Den administrative chefen ansvarar främst för administration, ekonomi, lokaler samt servicefunktionerna (restaurang, vaktmästeri och IT-drift).

Chefen för elevhälsan ansvarar för elevhälsovården (kuratorer, skolsköterskor, specialpedagoger och speciallärare) samt samordningen av elevassistenterna.

En sportchef samordnar våra idrottsakademier.

Kontakt för den här sidan: fredrikabremergymnasiet@haninge.se

Senast uppdaterad: 18 oktober 2019

Kontakt

Rektor
Stellan Andersson
08-606 76 23
stellan.andersson@haninge.se

Bitr rektor (IN, TE, VF)
Maria Barnes
070-273 80 66
maria.barnes@haninge.se

Bitr rektor (BA, FT, KHV)
Sten Hedlund
070-444 36 03
sten.hedlund@haninge.se

Bitr rektor (BF, EK)
Marie Merenius Touray
070-606 76 48
marie.merenius@haninge.se

Bitr rektor (SA)
Daniel Magnusson
073-072 66 63
daniel.magnusson@haninge.se

Bitr rektor (ES, NA)
Christine Arvidsson
070-417 39 21
christine.arvidsson@haninge.se

Bitr rektor (EE)
Olga Glomdal
070-871 99 94
olga.glomdal@haninge.se

Bitr rektor (HA, VO, ansvarar även för Idrottsakademier)
Mattias Lindahl
070-811 60 85
mattias.lindahl@haninge.se

Administrativ chef
Berwa Kashany
070-606 76 74
berwa.kashany@haninge.se

Versamhetsutvecklare (VFU ansvarig)
Malin Rubin
070-508 20 85
malin.rubin@haninge.se

Chef elevhälsan
Malin Birkare
070-273 84 52
malin.birkare@haninge.se